Blog

Maden ve Cevher hazırlama Test Cihazları Nelerdir?

blank

Ülkemiz başta madenler olmak üzere zengin yeraltı kaynaklarına sahip bir ülkedir. Bu nedenle de ülkemizde bu madenlerin çıkarılıp işlenmesi işlemleri yapılmaktadır. Maden ve cevher hazırlamak uygulamalarını yapmak isteyen firmaların sahip olması gereken bazı önemli maden ve cevher hazırlama test cihazları bulunmaktadır.

Yer altından çıkarılan madenlerin çıkarılması esnasında de pek çok teknolojik alet kullanılmaktadır. Aynı zamanda yer altından çıkarılan madenlerin direkt olarak kullanılmaları mümkün olmamaktadır.

Özellikle inşaat sektörü gibi bazı sektörlerde kullanılacak olan madenlerin işlenmesi ve belirli ölçüm testlerinden geçmiş olması önemlidir. Ölçümü yapılmayan maden ve cevherlerin ileriki yıllarda daha büyük sorunlar yaratabileceği bilinmektedir.

Bu sebeple pek çok kişi tarafından maden ve cevher hazırlama test cihazları nelerdir? sorusu merak edilmekte ve bu konu hakkında kişiler bilgi sahibi olmak istemektedir. Genel olarak maden ve cevher hazırlama uygulamalarında kullanılan test cihazları ise şu şekildedir;

 • Çeneli Kırıcı
 • Laboratuvar Tipi Çeneli Kırıcı
 • Halkalı Öğütücü
 • Diskli Öğütücü
 • Merdaneli Kırıcı
 • Bıçaklı Kırıcı
 • Bilyalı Değirmen (Bond Tipi)
 • Bilyalı Öğütücü
 • Çekiçli Kırıcı
 • Otomatik Numune Bölücü
 • Oransal Numune Bölücü
 • Döner Örnek Bölücü
 • Döner Numune Bölücü
 • Flotasyon Cihazı
 • Laboratuvar Denver D12
 • Laboratuvar Değirmeni
 • Çekiçli Öğütücü
 • Bıçaklı Öğütücü
 • Şişeli Numune Bölücü
 • Valsli Kırıcı
 • Darbeli Kırıcı
 • Yığın yoğunluğu Ekipmanı
 • Vakum Filtresi
 • Pelet Perdesi
 • Magnet Kalem
 • Perkolasyon Kolonları
 • Kil Aşındırma
 • Jeolog Çekici

Vakum Filtresi

Bir de cevher hazırlama konusunda sıklıkla kullanılmakta olan cihazlardan bir tanesi de vakum filtresi cihazı olmaktadır. Bu cihaz sayesinde maddelerin birbirinden ayrılması oldukça kolay yapılmaktadır.

Vakum filtresi cihazını kullanarak sıvı maddelerin içinde bulunan katı maddeleri ayırmak mümkün hale gelmektedir. Kristal haline gelmiş olan katı maddelerin toplanması içinde vakum filtresi cihazı tercih edilen bir cihaz olmaktadır.

Laboratuvar Tipi Çeneli Kırıcı

Laboratuvar Tipi Çeneli Kırıcı İri boyutlu agregaların kırılarak daha küçük boyutlara indirgenmesi için kullanılır. Laboratuvar Tipi Çeneli Kırıcı ile mükemmel kırma performansı elde edilebilmekle beraber kontaminasyon oluşuna karşı alternatif malzemeye sahiptir. Çeneli kırıcılarda bulunan sıfır ayarı sayesinde çenelerin aşınması önlenebilmektedir.

Laboratuvar Tipi Çeneli Kırıcı da bulunan aşırı besleme koruması ve kolay açılabilir besleme hunisi sayesinde risk minimuma indirilmiş olur. Toz emme bağlantısı sayesinde de hava kirliliği oluşmasının önüne geçilebilir.

Halkalı Öğütücü

Halkalı Öğütücü maden ve cevher hazırlanması için kullanılan oldukça önemli sanayi tipi kompakt cihazlardır. Bu cihaz ile ara işlemlerin çoğu esgeçilerek sert ve orta-sert cevherlerin çok kısa sürede mikron boyutuna indirgenmesi sağlanabilir.

Halkalı Öğütücü de bulunan sıkıştırma aparatı sayesinde öğütme haznesi kolaylıkla takılabilmekte olup güvenli kilitleme sayesinde de iş sağlığı güvenliği konusunda da yeterli korumaya sahiptir. Halkalı Öğütücü gürültüye karşı yalıtım kabinli alınabilmektedir. olup aşırı besleme koruması ve kolay açılabilir besleme hunisi sayesinde risk minimuma indirilmiş olur. Toz emme bağlantısı sayesinde de hava kirliliği oluşmasının önüne geçilebilir.

Perkolasyon Kolonları

Bilindiği üzere cevherlerin çökme eğilimi ve süzülme geçirgenliği özelliği bulunmaktadır. Bu sebeple de cevherlerin bu özelliklerinin test edilmesi oldukça önemlidir. Cevherlerin daha kaliteli hale getirebilmesi için bu özelliklerinin iyi olması gerekmektedir.

Perkolasyon kolonları kullanılarak cevherlerin çökme eğilimi ve süzülme geçirgenliği özellikleri test edilebilmektedir. Maden ve cevher hazırlama test cihazları arasında yer alan perkolasyon kolonları cihazı oldukça sık tercih edilen bir cihaz olmaktadır.

Magnet Kalem

Bilindiği üzere maden ve cevherler yapıların da genel olarak metal içermektedir. Metallerin ayrıştırılması ya da hareket ettirilmesi işlemlerinde de magnet kullanımına sıkça başvurulmaktadır.

Bu mantıkla üretilmiş olan bir maden ve cevher hazırlama test cihazı olan magnet kalem de cevherlerin içinde bulunan minerallerin çekilmesi işlemleri için kullanılmakta olan bir cihazdır. Magnet kalem isimli maden ve cevher hazırlama test cihazının uç kısmında mıknatıs yer almakta ve bu sayede de minerallerin cevherden ayrıştırılması sağlanmaktadır.

Jeolog Çekici

Bilindiği üzere madenler toprak altında yer alan doğal zenginliklerimizdir. Bu nedenle de madenlerin kullanılmaya başlanmadan önce yer altından çıkarılması gerekmektedir. Madenler genel olarak kayalık bölgelerin içinde bulunduğundan madenlerin çıkarılması esnasında çeşitli cihazlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu sebeple madenlerin çıkarılması uygulaması sırasında kayaları kırmak amacıyla kullanılan bir cihaz olan jeolog çekici maden ve cevher hazırlama işlemlerinde oldukça büyük öneme sahip olan bir konumdadır.

Bu cihaz sayesinde madenlerin çeşitli sertlikteki kayaların altından çıkarılması mümkün hale gelmektedir. Jeolog çekici cihazı sayesinde oldukça büyük kaya parçaları çok daha küçük parçalara dönüştürülmektedir.

Kil Aşındırma

Maden ve cevher hazırlama uygulamaları için yapılması gereken test işlemlerinde kullanılan bir diğer test cihazı da kil aşındırma Test cihazı olmaktadır. Kil aşındırma test cihazını kullanarak sepiyolit, talk ve kalsit gibi maddelerin aşındırılması işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

Bilyalı Değirmen

Maden ve cevher hazırlama test cihazları arasında bulunmakta olan bir başka test cihazı da bilyalı değirmen cihazıdır. Bilyalı değirmen test cihazı ile çok küçük boyutlar da malzemeler elde edilmesi mümkün olmaktadır.

Cevherlerin kaliteli şekilde kullanılır hale gelmesi açısından içeriklerinde bulunan minerallerden ayrıştırılması oldukça önemlidir. Bilyalı değirmen cihazı sayesinde bu minerallerin cevherlerin içerisinden ayrıştırılması oldukça kolay olmaktadır.

Cevher Hazırlama Aşamaları Nelerdir?

Ülkemizde pek çok miktarda bulunan madenlerin çıkarılması aşaması oldukça önemlidir. Bu sayede ülkemizde yer alan büyük miktardaki yeraltı zenginliklerinden en iyi şekilde faydalanmak mümkün olmaktadır.

Madenlerin zarar görmeden ve kalite kaybı olmaksızın yeraltından çıkarabilmesi için cevher hazırlama aşamaları uygulanmalıdır. Bu sebeple cevher hazırlama aşamaları nelerdir? sorusunun cevaplanması önem taşımaktadır.

Madenlerin çıkarılması aşamasında kullanılması gereken cevher hazırlama aşamaları şu şekilde olmaktadır;

 • Sınıflandırma
 • Boyut küçültme

Cevher hazırlama aşamalarının ilki olan sınıflandırma aşamasında maddelerin boyutlarına göre ayrılması işlemi yapılmaktadır. Cevher sınıflandırılmasında dikkate alınan faktörler şunlardır; yer çekimi kuvveti, tanecikler ve merkezkaç kuvveti.

Sınıflandırılması aşamasında kullanılan bazı cihazlarda bulunmaktadır bu cihazlar ise şu şekilde isimlendirilmektedir; tromel elek, hidrosiklon ve spiral klasifikatör. Cevherlerin sınıflandırılması işlemi oldukça önemli olup ciddi olarak yapılmalıdır.

Bilindiği üzere madenler yeraltından çıkarıldıkları şekillerde ve boyutlarda kullanım için uygun olmamaktadır. Bu nedenle de madenlerin belirli boyutlara getirilerek kullanıma hazır hale sokulması önemlidir.

Madenlerin kullanımı hazır boyuta getirilmesi için yapılan işlem boyut küçültme işlemi olmaktadır. Bu sayede madenler gerekli boyutlara getirilerek daha ileri işlem aşamalarına geçinmesi için hazır hale getirilmektedir.

Maden ve cevher hazırlama test cihazlarına en uygun fiyatlarla ve en yüksek teknolojik imkanlarla maden ve cevher hazırlama test cihazları kategorimizden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir