Blog

Piset Nedir? Ne İşe Yarar?

“Piset nedir, ne işe yarar”; laboratuvar ortamında çalışanlarını yakından ilgilendiren bir konudur. Piset; laboratuvar ortamlarında yıkama çözeltisi ve saf suyun kullanımını sağlayan kap olarak bilinmektedir. Pisetlerin plastik olanları camlara kıyasla daha çok kullanılmaktadır.

Piset tam olarak; laboratuvarlarda solüsyonları saklamak ve deneyin arkasından test tüpleriyle şişelerini yıkamada kullanılıyor. Yıkama işlemi yapılırken ilk olarak piset sıkıştırılıp sonrasında fışkırtılıyor. Piset içerisine;

 • Deterjan solüsyonları,
 • Aseton,
 • Etanol,
 • Deionize su,
 • İzopropanol gibi çözücüler koyulmaktadır.

Genellikle kullanıcılar pisetlerde 500 ml. Olanları tercih ediyor. Laboratuvar atmosferinde 500 ml’lik pisetlerle çalışmak daha kolaydır.

Piset Ne İşe Yarar?

“Piset ne işe yarar” konusunu şöyle ifade edebiliriz: Su miktarı çok gerektiğinde piset kavranarak, lastik tıpanın fırlamaması sağlanır. Lastik tıpanın fırlatılmaması için çalışılırken bir taraftan baş parmakla ona bastırılır. Bastırma işlemini devam ettirerek tıpanın kısa uç kısmına eğilmesi sağlanır.

Pisetin su ihtiyacı, kısa uç bölümden üflenerek sağlanmaktadır. Su, bu kısımda eğik olan aşağıdaki uçtan çıkmaktadır. Eğer su ihtiyacı çok azsa o zaman, ilk kısa uçtan üfleme yapılır. Üfleme sonrasında belirli miktarda su aşağıya doğru eğik uç kısımdan dışarı atılmaktadır. Aşağı kısma, eğik uçtaki az miktardaki su dikkatlice üflenerek pisete aktarılır. Suyun kaba aktarılma şekli, küçük damlacıklar şeklindedir. Piset sayesinde laboratuvar ortamında birçok solüsyon saklanabilir. Pisetler; polietilen yumuşak dereceden oluşan şişelerdir.

Desikatör Nedir?

“Desikatör nedir”; piset gibi laboratuvarda kullanılan bir malzemedir. Fransıca ökenli bir kelime olan desikatör tam olarak; laboratuvarlarda kullanılan kapları ifade etmektedir. Desikatör, teknik terim olduğundan genellikle laboratuvar çalışanları anlamını tam bilmektedir. Laboratuva, sağlık sektöründe istihdam edeceklerin çok haşir neşir olacakları bir kelimedir. Desikatörler; alüminyum ya da camdan tasarlanırlar.

Desikör; kuru atmosferin elde edilmesinde rol oynayan kapalı kaplar olarak da ifade edilebilir. Dış ortamın havasından etkilenecek kimyasal maddeleri muhafaza altına alır. Desikatörler, kimyasal maddelerin mevcut halini korumakla görevlidirler. Desikatörün içerisinde “kurutucu” diye isimlendirilen maddeler vardır. O madde kimyasalın mevcut kuruluğunu korumasını sağlamaktadır. “Kurutucu” maddelerin en önemli özelliği, nem çekmeleridir. Desikatörlerde en çok kullanılan kurutucuları şöyle belirtebiliriz;

 • Derişik sülfürik asit,
 • Susuz kalsiyum sülfat,
 • Fosfor pentaoksit,
 • Magnezyum perklorat trihidrat,
 • Baryum perklorat,

Desikatör içerisinde yer alan hava mutlaka nemden arınmalıdır. Çünkü desikatörün içine çok etkili kurutucuda kullanılsa yine de belirli zaman beklemesi gerekiyor. Bunun en önemli sebebi, kurumanın gerçekleşmesi için 3 saat kadar beklenmesidir. Desikatör, etkisini göstermesi; kullanım esnasında ıslak maddelerin konulmamasıyla doğru orantılıdır. Desikatör çalışırken ağzının mutlaka kapakla kapalı olması gerekiyor. Desikatör; gövde ve kapaktan oluşmaktadır. Desikatörün gövde kısmında yani kurutucunun yer aldığı alanda gözenek ve bölme şeklinde porselen altlık konumlanmıştır. Bazı maddelerin nemden korunması gerekiyor. O maddeler, altlık üzerine koyulurlar.

Desikatör Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

“Desikatör kullanırken nelere dikkat edilmelidir”;

 • Desikatörün kapağını rahat açabilmek için etrafına çok az vazelin sürünüz.
 • Desikatörü kullanıma hazırlayabilmek adına kapağı açıp sonrasında boşatınız. Desikatör, su ve deterjanla yıkanmalıdır. Deterjan yerine desikatörü sabunla da yıkamanız gerekiyor. Desikatör yıkandıktan sonra hemen kurutulmalıdır.
 • Desikatör içerisine direkt çok sıcak kabın koyulmaması gerekir. Kap ilk 60oC kadar soğutulmalıdır. Soğutma işleminden sonra desikatöre kabı koyabilirsiniz. Desikatör içerisine soğutulmadan direkt madde koyulursa ve kapağı kapatılırsa düşüp kırılabilir. Düşüp kırılmasındaki ana neden, hava genleşmesine bağlıdır. Desikatörün en doğru kullanımı, kapağının yere paralel olarak kapama ve açma işlemi yapılarak genleşmiş olan havanın dışarıya çıkarılmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir