Blog

Çimento Test Cihazları Nelerdir?

Çimento başta inşaat sektörü olmak üzere birçok farklı sektörde kullanılan bir malzemedir. Çimento birlikte kullanıldığı diğer malzemeler ile farklı türde ürünler oluşturmaktadır. Çimento genellikle inşaatlarda beton bağlayıcı özelliği sebebiyle tercih edilmektedir.

Çimento genel olarak agrega isimli bir madde ve kum ile karıştırılarak beton elde etmekte kullanılmaktadır. Bu nedenle de kullanılan çimentonun kaliteli olması ve belirli testlerden geçmiş olması oldukça büyük önem taşımaktadır.

Çimento genel olarak inşaat sektöründe kullanıldığı ve evlerin ana yapısını oluşturan kolonlarda kullanılacak olan betonun oluşturulmasında rol aldığı için evlerin dayanıklı ve sağlam olması açısından fazlasıyla önemlidir.

Bu nedenle çimento bu nedenle çimento kullanılmaya başlanmadan önce bir takım ölçüm ve testlerden geçirilmelidir. Bu ölçüm ve testleri gerçekleştirmek içinde çimento test cihazlarına ihtiyaç vardır.

Pek çok kişinin merak ettiği bir soru olan çimento test cihazları nelerdir? sorusunun yanıtını ise şu şekilde vermek mümkün olmaktadır;

 • Çimento Hava Ölçer
 • Çimento Yayılma Masası
 • Çimento Mikseri
 •  Çimento Basma kalıbı
 • Çimento Basma ve Eğilme Presi
 • Çimento Vikat Cihazı
 • Çimento İklimlendirme Kabini
 • Çimento Alpin Cihazı
 • Kür Kabini
 • Çimento Numune Kalıpları

Çimento Basma ve Eğilme Presi

Betonun kalitesini test etmek için kullanılan ölçüm cihazlarından bazıları oldukça önemlidir. Bu cihazların başında çimento basma ve eğilme presi gelmektedir. Bu cihazı kullanarak evlerde kullanılan kiriş bölümlerinin hangi kalitede olacağı hakkında bilgi sahibi olunmaktadır.

Bilindiği üzere kirişler de en az kolonlar kadar bir ev için dayanıklılık ve sağlamlık konusunda önemli olan yapılardır. Bu yapıların sağlam şekilde yapılması olası depremlere karşın binaların ayakta kalmasına olanak sağlamaktadır.

Bu sebeple de genellikle kirişlerin ve kolonların yapımında kullanılan çimentonun hangi kalitede olduğunun ölçümünün yapılması gerekmektedir. Ölçümü yapılmayan çimento kullanıldığı takdirde ileride büyük sıkıntılara yol açabilmektedir.

Çimento basma ve eğilme presi kullanılarak içerisinde çimento bulunan kirişin ne kadarlık bir basınca dayanabilir olduğunun ölçülmesi hedeflenmektedir. Cihaz kiriş üzerine zamanla artan bir basınç uygulamakta ve bu basınç uygulaması çimento kırılana dek devam etmektedir.

Bu sayede kullanılan çimentonun ne kadarlık bir basınca karşı sağlam kalabileceği hakkında bilgi sahibi olunması mümkündür. Bu da deprem gibi doğal afetler sırasında yapının ne kadarlık bir basınca maruz kaldığında zarar görmeye başlayacağı hakkında önemli bilgiler vermektedir.

İnşaat sektöründe özellikle bu uygulamanın yapılması çok büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle de çimento basma ve eğilme presi cihazı çimento konusunda en sık tercih edilen ölçüm cihazlarından biri olma özelliğine sahiptir.

Çimento Basma kalıbı

Çimento basmakalıbı cihazının yapılmasında kullanılan madde çelik olmaktadır. Çimento basma kalıbı farklı bölmelere ayrılmış ve her biri farklı büyüklükte olan kalıplardan oluşmaktadır.

Çimento basma kalıbı cihazının bu şekilde farklı büyüklükte kalıplardan oluşmasının sebebi ise çimento kalitesinin ölçülmesinde kullanılan diğer çimento ölçüm cihazlarının kullanılabilmesi için farklı boyutlarda çimento numunelerine ihtiyaç duyulmasıdır.

Bu cihaz sayesinde diğer çimento ölçüm cihazlarının ihtiyaç duyduğu boyutlarda çimento numuneleri elde etmek mümkün olmaktadır. Aynı zamanda çimento basmakalıbı cihazının bakımının iyi yapılması uzun ömürlü olması için önemlidir.

Birçok farklı çimento ölçüm cihazının numune sağlaması sebebiyle çimento basma kalıbı cihazı oldukça sık kullanılan cihazlardan bir tanesi olmaktadır.

Kür Kabini

Kür kabini de çimentonun test edilmesi esnasında kullanılan oldukça önemli bir cihazdır. Bazı durumlarda çimentonun birden fazla teste girmesi gerektiğinden alınan çimento numunelerinin bozulma ya da şekil değiştirme ihtimalleri ortaya çıkmaktadır.

Numunelerin bozulması ya da şekil değiştirmesi sebebiyle test edilmeleri imkansız hale gelmektedir. Bu da yeni numunelerin oluşturulmasını gerektirdiğinden hem zaman hem de mali olarak kayıp yaşanmasına sebep olmaktadır.

Ancak kür kabini cihazı bekleyen çimentolu numunelerinin şekil değiştirmesine ya da bozulmasına olanak vermemek için kullanılan bir cihazdır. Bu sebeple de kür kabini çimento üreten her yerde mutlaka bulunması gereken bir cihazdır.

Kür kabini sayesinde hem zamandan tasarruf edilebilmekte hem de yeni numuneler elde etmek için asıl malzeme olan çimentodan kullanılması gerekmediğinden maddi olarak da olumlu etkisi olmaktadır.

Çimento Test Cihazı Mikseri

Daha önce de belirttiğimiz üzere çimento ile farklı maddeler karıştırılarak çeşitli ürünler ortaya konmaktadır. Bu maddelerden bir tanesi agrega isimli bir madde iken ek olarak kum ile karıştırılması sonucunda inşaatlarda kullanılan temel malzeme olan betonun üretilmesi sağlanmaktadır.

Ancak bu karıştırma işlemi insan eliyle yapılabilecek bir işlem değildir. Tüm bu maddelerin yapısal olarak iyi karışabilmesi için çimento test cihazı mikseri kullanılması gerekmektedir. Bu nedenle bu cihazın da başta inşaat sektöründe olmak üzeri pek çok sektörde önemli bir yeri bulunmaktadır.

Binalarda kullanılacak miktarda çimento üretilmeden önce bu cihaz ile belli bir ölçümden geçmektedir. Bina için kullanılacak gerekli miktardaki çimentonun üretilmesi için ne kadar harç kullanılması gerektiği hesaplanmaktadır. Bu sayede de fazla malzeme tüketmeden yeterli üretim yapılabilmektedir.

Çimento konusunda ihtiyaç duyacağınız her türlü çimento test cihazına argontest.com adresinden ulaşmanız mümkündür.

Çimento Numune Kalıpları

Çimento Numune Kalıpları , harç prizmalarının basınç deneyinin hazırlanması için gereken en önemli ekipmanlardan biridir. Oldukça uzun ömürlü olan Argon Test çimento numune kalıbı, çelikten imal edilmiş olup korozyona karşı dayanıklı olup TS EN 196-1; ASTM C109; BS 4550 standartlarına uygun üretimi yapılmaktadır.

Çimento Numune Kalıpları ;

 • 40x40x160 mm Üç gözlü kalıp
 • 7×70.7×70.7 mm Küp kalıp
 • 50x50x50 mm Üç gözlü küp kalıp

Şeklindedir. Test uygulamalarında en net sonucun alınması için bu cihazlar çok önemlidirler.

Çimento numune kalıpları, tüm çimento test cihazları toleranslarına ve standartlarına uygun olarak tasarlanıp üretildiği için tüm çimento test cihazları için ve dolayısıyla bu cihazların kullanıldığı laboratuvarlarda etkin bir kullanıma sahiptir.

Vikat Test Cihazı

Vikat test cihazı ile çimentonun priz süresi ölçülmekte olup özellikle priz süresi çimento materyalinin esnekliğini kaybettiği ve katılaşma sürecine girdiği anlamına gelmektedir. Yani bu test cihazı sayesinde çimentonun donma noktası belirlenmekte olup çimento numune uygulanarak ne kadar sürede esnekliğini kaybedeceği ve katılacağı belirlenmektedir.

Özellikle Vikat test cihazı sayesinde ölçülen çimentoya ait priz süresi belirlenmesi oldukça önemlidir. Önemi ise daha sonra çimentonun sahada kullanılacağı durumlarda kullanılabilir durumda olup olmadığı sağlamlığını etkilemekte olup aynı zamanda kullanım süresinin belirlenmesinde sağlamaktadır.

Vikat test cihazı seti içerisinde vikat kalıbı, vikat iğnesi , cam plaka , kıvam sondası , taşıma kabı ve cam termometre yer almaktadır.

Büzülme Deney Seti

Büzülme deney seti içerisinde analog boy ölçüm çerçevesi, dijital boy ölçüm çerçevesi, 25 x 25 x 285 mm ölçülerine sahip kalıp, 10 adet çelik insert ve 160 mm uzunluğa sahip referans çubuğu bulunmaktadır. bu materyallerin bir arada bulunduğu büzülme deney seti ile çimentonun büzülme deneyi yapılmaktadır.

Büzülme deney testi çalışma prensibi içerisinde kalıplar, beton numunelerinin boy değişimi ( Büzülme / Genleşme ) belli olması için numune hazırlanırken kullanılır. Burada dört köşe malzeme harcı kuruduktan sonra ilk boyut ile son boyut arasındaki farkın tespit edilmesidir. Ayrıca alkali slika reaksiyonunun sonucunun incelenmesinde de kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir